Lesklá nijaká chvilka, co se rozpadá

Čtení s živou hudbou, v němž vzpomínky na všednost proplouvají jemnou tkaninou zvuků. Setkání střevlíka se smyčcem a slimákem na kobylce. Kompozice s prvky improvizace s využitím nedávných próz Petra Borkovce v autorově podání.

Petr Borkovec & PQMCPetr Borkovec & PQMCPetr Borkovec & PQMC

Ian Mikyska vybral pět nedávných prozaických textů Petr Borkovce, a na jejich základech vystavěl volnou hudební strukturu pro recitátora a tři hudebníky. Hudba se vždy odvíjí od textů, mezi jejichž ústřední témata patří vztah k přírodě či specifický rytmus prožívání. Hudba čtení nedoprovází, ale ani s ním nealternuje: obě složky jsou rovnocenné a výsledkem je spojité dílo rozkročené mezi oba světy, s vlastním plynutím času a atmosférou.

„Stojím nad odvaleným kamenem – nad malým hrobem, v němž odpočívá střevlík fialový – a ukládám si, abych tomu, co vidím, aspoň chvíli nerozuměl. Aby okamžik před tím, než střevlíka začnu v hlavě srovnávat, porovnávat a přirovnávat na všechny strany, trval dlouho. Sliby porušuju od první chvíle: fialové sklo, nábojnice, olej, brož a malý hrob. Nábojnice? Ach jo! I metafora je koneckonců lidské rozumování. A dobré metafory jsou poschovávané ve slovech, prosvítají zevnitř – kdybych chtěl (chci!) mluvit bez nich, nemohl bych ani vyslovit slovo „střevlík“. Řeknu „střevlík“ – a mluvím o sobě!“ – Petr Borkovec, O střevlících

Premiéra proběhla v květnu 2023 na festivalu Svět knihy Praha.

Představení trvá zhruba 50 minut.

Poslechněte si rozhovor o projektu s Ianem Mikyskou a Petrem Borkovcem v pořadu ArtCafé 🎧 POSLECHNOUT 🎧

TÝM

Petr Borkovec – recitace, text
Ian Mikyska – viola da gamba, kytara, kompozice
Milan Kárník Jakeš – housle, viola
Luan Gonçalves – kontrabas

Petr Borkovec & PQMCPetr Borkovec & PQMCPetr Borkovec & PQMC