PRAGUE QUIET MUSIC FESTIVAL 2023

FESTIVAL ZTIŠENÍ, ZPOMALENÍ, ZPŘÍTOMNĚNÍ.
SOBOTA 9. 9. 2023 (festivalový předvečer)
19.30 SÓLOVÝ KLAVÍRNÍ RECITÁL ASHLEE MACK

Neděle 10. 9. 2023
15.00–16.30 WORKSHOPY /VSTUP POUZE S PLATNOU VSTUPENKOU NA WORKSHOPY/
17.00–22.00 KONCERTY

Místo konání: FORTNA (HRADČANSKÉ NÁMĚSTÍ 3, PRAHA 1)

VSTUPNÉ:
350 Kč koncerty
200 Kč workshopy

KOUPIT VSTUPENKU
událost na facebooku

Letošní ročník Prague Quiet Music Festivalu, který se opět koná v magických prostorách kláštera Fortna na Hradčanském náměstí, přinese několik koncertů a světových premiér děl křehké hudby a jemných zvukových detailů. Do světa ticha se budete moci ponořit také na kontemplativních workshopech před začátkem festivalu, chybět nebude ani čajový bar či čtecí koutek.

Sobotní předvečer festivalu uvede první české vystoupení americké klavíristky Ashlee Mack (US), jejíž recitál uvede díla Marti Epstein, Jamese Romiga, Anthonyho Donofria a Jürga Freye, a také světovou premiéru skladby Iana Mikysky.

Nedělní den plný pomalu plynoucí hudby pak zahájí dechová sekce skupiny Vertigo, tedy Marcel Bárta a Oskar Török (CZ/SK), kteří pavučiny svého improvizačně ztišeného setu rozvinou v zahradě Fortny, zelené oáze klidu nad Prahou. Hlavním zahraničním hostem bude skladatel Jürg Frey (CH), doyen skupiny Wandelweiser a ikonická postava tiché hudby. Vůbec poprvé se v Česku představí nejen jako autor půlhodinové skladby Longing Landscape psané pro Prague Quiet Music Collective, ale také jako interpret se sólovým recitálem v kostele Sv. Benedikta, v jehož závěru se k němu ve skladbě Leaves, Instruments připojí všichni ostatní vystupující na festivalu – nejen s nástroji, ale také s podzimním listím. Koncert Prague Quiet Music Collective (CZ) pak kromě Freye uvede ještě dvě další světové premiéry, a to od skladatelů Jamese Romiga (US) a Paula Beaudoina (EE).

Rozmanité chutě a vůně ukryté ve výběrovém čaji budete moci prozkoumat v čajovém baru od Meetea, jehož spoluzakladatel Tomáš Rajnoch povede také kontemplační čajový workshop. Bosý karmelitán Pavel Pola pak provede zájemce úvodem do meditace.

ÚČINKUJÍ

Jürg Frey – melodika, varhany, prstové činely, stoneplate, harmonika
Ashlee Mack – klavír 
Marcel Bárta – saxofon, klarinet
Oskar Török – trumpeta
Prague Quiet Music Collective (Anna Paulová – klarinet, Milan Jakeš – housle, Ian Mikyska – strunné a dechové nástroje, Jan Šamánek – kontrabas j. h.)

PROGRAM

Sobota 9. 9. 2023 (festivalový předvečer)

19.30–21.00 ASHLEE MACK

Neděle 10. 9. 2023

15.00–16.00 PIJTE BEZ ROZUMU – MEDITAČNÍ ČAJOVÝ WORKSHOP (omezená kapacita)
15.00–16.30
WORKSHOP ÚVOD DO MEDITACE – TICHÁ MEDITACE I PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY (omezená kapacita)
16.30–17.00 ⋯ pauza ⋯
17.00–18.00 MARCEL BÁRTA & OSKAR TÖRÖK
18.00–18.30 pauza ⋯
18.30–19.30 PRAGUE QUIET MUSIC COLLECTIVE
19.30–20.00 pauza ⋯
20.00–21.30 JÜRG FREY

DOPROVODNÝ PROGRAM

 • Workshop Úvod do meditace – Tichá meditace i pro úplné začátečníky (90 min.)
  /Počet účastníků workshopu je omezený, vstup je možný pouze s platnou vstupenkou na workshop./

  Chvíle vnitřního ztišení a zastavení. Doprovází Pavel Pola ocd. Workshop proběhne v horním patře Fortny nad Prahou. Hodit se vám bude otevřená mysl a oblečení, ve kterém se můžete pohodlně posadit. Všechno ostatní bude na místě.

 • Pijte bez rozumu – meditační čajový workshop (60 min.)
  🔴 Kapacita čajového workshopu je již naplněna 🔴

  Na tomto workshopu nedostanete technické informace o přípravě čaje, ani detaily o jeho původu, terroiry či zpracování. Tomáš Rajnoch z čajového studia Meetea vás provede technikami, díky kterým se čaj stane nástrojem zkoumání – průvodcem po vašem vlastním těle. Po krátkém úvodu již bude Tomáš jen drobně doplňovat cesty, kterými vás čaj může navést. Workshop vyústí do otevřeného ticha, ve kterém můžete setrvat i při dalším programu.

 • Čtenářský koutek

 • Bar čajového studia Meetea


PARTNEŘI FESTIVALU

PRAGUE QUIET MUSIC FESTIVAL 2023 MŮŽEME REALIZOVAT DÍKY PARTNERSKÉ PODPOŘE FORTNY A DÍKY FINANČNÍ PODPOŘE MINISTERSTVA KULTURY, STÁTNÍHO FONDU KULTURY, hlAVNÍHO mĚSTA Prahy A MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 1. DĚKUJEME ♥

⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯⋯


ARCHIV

PRAGUE QUIET MUSIC FESTIVAL 2022
Prague Quiet Music Festival 2021